Jumat, 22 April 2016

Prawie nic mocno nie podkreśli linii trawy względnie rabaty jak małe żywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo rodzi orzeszki. Jeśli wolimy zęby nasze żywe plot było niezmiernie postawne a zarazem cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie dosyć utrudnione.

Nic wyraźnie nie uwydatni projektu trawy ewentualnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.


W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych grządkach, niewielkie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach bądź zasłonią gołe wycinki ziemi. Estetycznie ukształtowany niewielki żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie albo rosłe zielone ogrodzenia można pozyskać z drzew zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej grupy są dużo bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz należny go obcinać, ale jego kategorię Cis wolno odłożyć bez pomocy.Będzie szybko rósł natomiast wstrzyma kolumnowy kształt.


O ile wasz zakamarek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja formy o jasnych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr prosty Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu zgrabnego w słońcu, wszak nawet w chłodu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar