Rabu, 27 April 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia Winylowe z Nowego Miasta Lubawskiego na plot i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na ogrodzenia plastykowe z Koronowa na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia Winylowe używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.
Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na plotki PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ploty z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachet unosi się z głazów różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nietypowych konturach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia z PCV z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar